Skip to main content

Żniwa: Jak uniknąć awarii kombajnu?

Monika Kraska
8 sierpnia, 2022
Żniwa: Jak uniknąć awarii kombajnu?

Nie podlega wątpliwości fakt, że w czasie żniw to właśnie kombajn odgrywa główną rolę. Ta masywna maszyna odpowiada za koszenie, zbieranie i młócenie zboża. Okres żniwny to czas, w których kombajny często pracują od rana do nocy. Taka intensywna eksploatacja może skutkować przeciążeniem maszyny, a tym samym jej awarią. Jak tego uniknąć?

Przygotowanie kombajnu do pracy

Kombajn jest ciężkim i dużym urządzeniem, dlatego też jego obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Aby móc w pełni korzystać z jego możliwości, należy prawidłowo przygotować kombajn do pracy. W tym celu należy przede wszystkim zacząć od dokładnego oczyszczenia maszyny z zanieczyszczeń i resztek poprzedniego użytkowania. Nie należy także zapominać o nasmarowaniu wszystkich ruchomych części kombajnu.

Gdy już wykonamy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, warto bliżej przyjrzeć się konkretnym podzespołom kombajnu. Dobrze jest zacząć nasz przegląd od kabiny operatora – sprawdzić deskę rozdzielczą, wszystkie kontrolki, układ kierowniczy i hamulcowy, a także działanie hydrauliki. Nie zapominajmy także o oświetleniu naszego pojazdu. Należy upewnić się, że wszystkie światła są sprawne i nie wymagają wymiany.

Po upewnieniu się, że cała maszyna jest zdolna do jazdy, należy skupić się na stanie pasów kombajnu i skontrolować ich napięcie. Nie zapominajmy także o łańcuchach napędowych, które trzeba oczyścić i w razie potrzeby skalibrować stopień ich napięcia. W zespole żniwnym należy skupić się na elementach tnących – jeżeli są tępe lub uszkodzone, koniecznie trzeba je wymienić.

Bezpieczeństwo podczas żniw

Prawidłowo dbając o stan techniczny naszego kombajnu, jesteśmy w stanie uchronić się przed ewentualnymi awariami i usterkami. Zadbajmy więc, aby zawczasu wymieniać części maszyny i kontrolować ich stan. 

Niestety, nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec w stu procentach, dlatego pamiętajmy, aby w kombajnie obowiązkowo wozić ze sobą minimum dwie sprawne gaśnice w razie pożaru. Nie wolno także zostawiać maszyny na włączonym akumulatorze – skutki mogą być tragiczne nie tylko dla upraw, ale także ludzi.