Skip to main content

Zastosowanie i zalety brony talerzowej

k.bojarowski
9 kwietnia, 2022
Zastosowanie i zalety brony talerzowej

Zdrowa i wysokiej jakości gleba ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia działalności rolniczej. Stosując najlepsze urządzenia uprawowe i metody przygotowania gleby, rolnicy mogą mieć pewność, że gleba jest zagospodarowana i wolna od chwastów. Uprawa pomaga we wzroście składników odżywczych roślin, zapewnia miękkość gleby i odpowiednią powierzchnię dla nasion.

Tarczowanie jest zabiegiem służącym przygotowaniu gleby, który zwykle wykonuje się po orce, zarówno głębokiej, jak i płytkiej. Podczas gdy orka pomaga w granulowaniu, nacinaniu i odwracaniu gleby w celu utworzenia bruzd i grzbietów, tarczowanie rozbija grudy na powierzchni, poprawiając granulację i jednolitość powierzchni. Rozdrabnianie jest zawsze płytsze niż orka i wykonuje się je na głębokości 4-6 cali przy użyciu sprzętu rolniczego, takiego jak brona talerzowa, brona mechaniczna, brona poligonowa, tandemowa brona talerzowa itp.

Zalety brony talerzowej

Stosowanie brony talerzowej ma wiele zalet w rolnictwie, ponieważ ułatwia zarządzanie glebą. Istnieje wiele pozytywnych skutków tarczowania, niektóre z nich zostały omówione poniżej:

  • Zachowanie składników odżywczych w glebie poprzez zamknięcie bruzdy powstałej po orce.
  • Rozbijanie ogromnych brył zbitej gleby.
  • Ograniczenie wzrostu chwastów i niszczenie istniejących.
  • Cięcie, rozdrabnianie i mieszanie gleby
  • Przetaczanie resztek pożniwnych pod górną warstwę gleby.

Rozdrabnianie gleby jest jedną z najbardziej preferowanych metod uprawy resztek pożniwnych z poprzednich upraw, takich jak soja, łodygi kukurydzy itp. Najpierw rozdrabnia się resztki pożniwne, a następnie włącza je do gleby, co przyspiesza ich niszczenie i ułatwia gospodarowanie nimi.

Kolejną wielką zaletą stosowania brony talerzowej jest wprowadzanie do gleby wapna rolniczego, gdy nie ma potrzeby podnoszenia jej pH.

Uprawa z użyciem brony talerzowej pozwala na wymieszanie wapna z glebą w celu uzyskania idealnej proporcji, co dodatkowo zmniejsza nasycenie kwasami górnej warstwy gleby. Zapewnia to również odpowiednią atmosferę dla zdrowego i trwałego rozwoju korzeni.