Zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania oprysków rolniczych
W dzisiejszych czasach, ochrona roślin w 95% opiera się na użyciu środków chemicznych. Choć stosowanie pestycydów pozytywnie wpływa na rozwój plonów i chroni je przed szkodnikami, dla rolnika kontakt z substancjami chemicznymi może mieć fatalne skutki. Brak odpowiedniej ochrony i nieprzestrzeganie zasad BHP prowadzi do problemów zdrowotnych – szczególnie narażona jest skóra, układ pokarmowy, a także układ oddechowy i błony śluzowe. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak prawidłowo przygotować się do wykonywania oprysków rolniczych, aby cały zabieg przebiegł prawidłowo i nie pozostawił negatywnych skutków na naszym zdrowiu.
Czytaj etykiety umieszczone na pestycydach
Pierwszym punktem, którego należy zawsze bezwzględnie przestrzegać, jest czytanie etykiet umieszczonych na środkach do ochrony roślin. Niestety, większość rolników często pomija ten etap bo uważa, że wie lepiej od producenta, a poszczególne pestycydy nie różnią się między sobą. Jest to błąd, ponieważ każdy środek to osobna mieszanka różnych chemikaliów, więc ich przeznaczenie i sposób użycia jest inny. Chcąc uniknąć komplikacji, zarówno podczas wykonywania oprysków jak i tych zdrowotnych, przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z etykietą umieszczoną na środku do ochrony roślin.
Opryskiwacz polowy – zadbaj o jego stan
Przed wyruszeniem na prace polowe, koniecznie przestudiuj, w jakim stanie jest twój opryskiwacz. Możesz sprawdzić jego działanie wlewając do środka zwykłą wodę, a następnie uruchomić maszynę – jest to bardzo przydatne, zwłaszcza gdy chcemy skontrolować ciśnienie, bez niepotrzebnego marnowania środka do ochrony roślin. Skontroluj czy rozpylacze funkcjonują prawidłowo, zdecyduj czy filtry nie potrzebują wymiany, a także upewnij się, że całość została dokładnie umyta po poprzednim użyciu.
Ważne jest, aby Twój opryskiwacz przechodził okresowe przeglądy techniczne. Pamiętaj, że jest to regulowane prawnie, ustawą z dnia 12.07.1995 r. (Dz. U. nr 90, poz. 446 z późn. zm.), w artykule 35.1, który mówi, że pestycydy mogą być rozpylane tylko i wyłącznie za pomocą sprawnego technicznie sprzętu rolniczego.
Załóż odpowiednią odzież ochronną
Podczas pracy z substancjami chemicznymi, konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej. Ubrania posiadające oznaczenie CE (certyfikat zgodności europejskiej), należy założyć tuż przed otwarciem środka do ochrony roślin. W celu maksymalnej ochrony przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, twój strój powinien składać się z:
- kombinezonu ochronnego
- nitrylowych rękawic
- okularów ochronnych
- maski ochronnej z filtrem – typ filtra dobieraj w zależności od zaleceń producenta stosowanego pestycydu
- obuwia ochronnego
Tak skonstruowany strój zagwarantuje pełną ochronę przed szkodliwym działaniem chemikaliów i będzie nas trzymał z daleka od powikłań zdrowotnych.
Bezpieczne opryski
Wykonywanie oprysków to standardowa procedura podczas uprawy roślin. Należy pamiętać, że praca z chemikaliami wymaga zachowania pewnych środków ostrożności, dlatego przed wyruszeniem na prace polowe, zapoznaj się z zasadami zawartymi w powyższym artykule, aby cały proces był bezpieczny nie tylko dla roślin, ale i Twojego zdrowia.