Używane maszyny rolnicze – co sprawdzić przed zakupem?
Sprzęt rolniczy bywa drogi i często przekracza budżet przeciętnego rolnika. Nowe maszyny to spory wydatek – niekiedy sięgający rzędu miliona złotych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup używanego sprzętu rolniczego, takiego jak kombajny czy traktory. Pomysł ten może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy do zakupu. Na co zatem zwracać uwagę kupując używane maszyny rolnicze?
Silnik maszyny rolniczej
Podobnie jak w organizmie żywym, wydajność i ogólny stan maszyny rolniczej dyktowany jest pracą serca – czyli silnika. To właśnie od niego należy rozpocząć oględziny podczas zakupu używanego sprzętu rolniczego.
Dobrze jest zacząć od uruchomienia całości w momencie, gdy silnik jest zimny. Jeśli maszyna bez problemu zacznie pracować, możemy wykluczyć ewentualne problemy z akumulatorem, zapłonem, rozrusznikiem czy też pompą paliwa. Uruchomiony silnik warto zostawić na, mniej więcej, pół godziny. Gdy już się nagrzeje, będzie można skontrolować czy równo pracuje, a także czy w tym czasie nie doszło do wycieków oleju. Dobrze jest również wsłuchać się w dźwięki, jakie wydaje. Jeżeli silnik wydaje podejrzany stukot, oznacza to, że nie jest w dobrym stanie.
Układ hamulcowy i skrzynia biegów
Gdy już upewnimy się, że z silnikiem wszystko w porządku, możemy przystąpić do dalszych oględzin. Na celowniku powinien znaleźć się teraz układ hamulcowy i skrzynia biegów pojazdu. Aby sprawdzić ich stan należy odbyć przejażdżkę próbną.
Istotne jest, aby porządnie rozgrzać olej w skrzyni biegów, dlatego podczas jazdy dobrze jest osiągnąć maksymalną prędkość pojazdu. Testując wszystkie biegi po kolei powinniśmy wyczuć, czy zmieniają się one płynnie i bez oporu. Z kolei układ hamulcowy powinien pozwalać operatorowi na skuteczne i bezproblemowe hamowanie. Warto jest sprawdzić, czy oba koła pozwalają na hamowanie z taką samą skutecznością.
Opony maszyn rolniczych
Ogumienie sprzętu rolniczego nie należy to małych wydatków, dlatego należy skrupulatnie zbadać stan opon przed zakupem. Musimy ocenić, czy wszelkie nacięcia i uszkodzenia kwalifikują się jeszcze do naprawy, czy już jednak do wymiany. Ze względu na zastosowanie mieszanek gumowych, większość opon rolniczych nie nadaje się do wulkanizacji.
Zakup używanego sprzętu rolniczego
Powyższe zestawienie to zbiór najistotniejszych elementów, które należy sprawdzić przed przystąpieniem do zakupu używanej maszyny rolniczej. Warto jednak pokusić się także o sprawdzenie oleju, lub skontrolowanie koloru dymu wydobywającego się z tłumika. Nie zapominajmy także o stanie prawnym pojazdu – skrupulatnie przejrzyjmy wszystkie dokumenty, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku kupić każdej maszyny, którą oglądaliśmy. Nie podejmujmy więc pochopnej decyzji i przed transakcją sprawdźmy oferty innych sprzedawców.