Skip to main content

Siewnik – przegląd i zastosowanie siewnika

k.bojarowski
10 kwietnia, 2022
Siewnik – przegląd i zastosowanie siewnika

Siewnik jest jednym z najbardziej wydajnych urządzeń rolniczych, które równomiernie wysiewa nasiona roślin uprawnych w glebie, odmierzając ich położenie i przykrywając je na ustaloną średnią głębokość. Siewnik wysiewa nasiona w równych odstępach i na odpowiednią głębokość, dzięki czemu nasiona zostają przykryte glebą i są zabezpieczone przed szkodnikami i ptakami. Przed wprowadzeniem na rynek siewników rolnicy sadzili nasiona ręcznie. Podczas ręcznego rozsiewania nasiona były wysiewane niedokładnie, a złe ich rozmieszczenie powodowało niską wydajność plonów.

Zastosowanie siewnika znacznie poprawia współczynnik wydajności upraw. Niektóre siewniki służące do dozowania nasion do sadzenia są również znane jako sadzarki. Koncepcja ta opiera się na mechanizmie, który pobiera nasiona z pojemnika i wysiewa je za pomocą rury. Siewniki tarczowe pomagają również w rozsiewaniu nawozów na polach.

Podstawowe funkcje siewników lub sadzarek

  • Długość rowków, w których znajdują się nasiona, można zwiększać lub zmniejszać
  • Umieszcza nasiona w odpowiednim miejscu na polu.
  • Umieszcza nasiona równomiernie i dokładnie na żądanej głębokości w glebie.
  • Przykrywa nasiona w glebie, aby ułatwić ich kiełkowanie i wschody
  • Najlepiej stosować na obszarach, gdzie łatwo dochodzi do erozji gleby.

Zastosowanie siewnika

Celem siewnika jest zmechanizowany wysiew nasion roślin rolniczych. Siewnik składa się ze skrzyni nasiennej wypełnionej nasionami i połączonej z szeregiem rur, które można ustawiać w wybranych odległościach, aby zapewnić optymalną przestrzeń potrzebną do wzrostu roślin.

Siewnik pozwala rolnikom wysiewać nasiona w ustalonych miejscach w rzędach na ustalonej głębokości. Każda rurka przymocowana do skrzynki z nasionami tworzy otwór na ściśle określonej głębokości, wrzuca jedno lub więcej nasion i przykrywa go. Daje to rolnikom możliwość kontrolowania głębokości siewu i przykrycia nasion glebą bez konieczności cofania się.

Użycie siewnika pomaga również w zwalczaniu chwastów. Uprawy wysiewane za pomocą siewnika są znacznie bardziej jednolite niż w przypadku siewu ręcznego, zazwyczaj w rzędach.

Zasadniczo przed zasianiem nasion roślin pole musi być zaorane i zagrabione. Pług przekopuje ziemię, a brona wygładza glebę, rozbijając grudy. Siewnik ustawia się na wielkość nasion, następnie ziarno wsypuje się do zbiornika na nasiona na górze i siewnik ciągnie się za ciągnikiem, wysiewając nasiona w ustalonych odstępach i na ustalonej głębokości. Za pomocą siewnika rolnik może wysiewać nasiona w wielu rzędach jednocześnie.

Siewnik jest preferowany na polach, na których często występuje erozja gleby, a gleba nie wymaga orki. Na niektórych obszarach naruszanie zwartej gleby może powodować erozję wietrzną i wodną, dlatego w takich przypadkach rolnicy używają siewników do wysiewu nasion bezpośrednio do gleby.