Skip to main content

O czym pamiętać podczas oprysków rolniczych?

Monika Kraska
26 września, 2022
O czym pamiętać podczas oprysków rolniczych?

Opryski rolnicze to nic innego jak  stosowanie środków chemicznych na uprawach w celu ich ochrony przed szkodnikami i chorobami. Jest to istotny zabieg w nowoczesnym rolnictwie, gdyż przyczynia się do zwiększenia liczby plonów w gospodarstwie i poprawie ich jakości. O tym, co należy wiedzieć zanim przeprowadzisz oprysk rolniczy dowiesz się z poniższego artykułu.

Temperatura podczas wykonywania oprysków rolniczych

Pierwszym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przeprowadzając oprysk rolniczy jest temperatura powietrza. Nim zbiornik opryskiwacza polowego napełnisz środkiem do ochrony roślin, zapoznaj się z instrukcją załączoną przez producenta. Większość substancji chemicznych posiada wszystkie potrzebne informacje wypisane na ulotce.

Szacuje się, że najbardziej optymalna temperatura do przeprowadzenia zabiegu oprysku rolniczego wynosi od 10 do 20 stopni celsjusza. Upały nie są zatem najlepszą pogodą, aby wyruszyć opryskiwaczem na prace polowe. Wysokie temperatury mogą powodować parowanie środka do ochronnego, przez co cała substancja zamiast wchłonąć się w roślinę –  uleci do atmosfery. Sprawi to, że cały zabieg trzeba będzie powtórzyć, a my stracimy zarówno czas, jak i pieniądze.

Oprysk rolniczy a wiatr

Wiatr może być niebezpiecznym przeciwnikiem w czasie wykonywania oprysków. Nie chodzi jednak jedynie o większy opór w trakcie prowadzenia opryskiwacza. Podmuchy wiatru mogą znosić substancje chemiczne do ochrony na sąsiednie rośliny i uprawy. Konsekwencje mogą być tragiczne, szczególnie w przypadku korzystania z herbicydów nieselektywnych. 

Herbicydy nieselektywne to grupa środków chemicznych przeznaczona do walki z wszystkimi roślinami znajdującymi się na polu uprawnym. Rozprzestrzenienie się ich na niedocelowy obszar może zniszczyć okoliczne plony i inną pożądaną roślinność. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby opryski przeprowadzać w odpowiednich warunkach – najlepiej w bezwietrzny dzień.

Stan opryskiwacza polowego

Nie należy zapominać, że o powodzeniu oprysku rolniczego decyduje także stan opryskiwacza. Aby maszyna działała prawidłowo, musimy o nią odpowiednio dbać.

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest czystość opryskiwacza. Powinniśmy regularnie go myć, a także wymieniać filtry. Jeśli nie będziemy tego robić, opryskiwacz będzie gromadził brud i może przestać działać prawidłowo

Drugą ważną rzeczą jest konserwacja opryskiwacza. Powinniśmy regularnie sprawdzać, czy wszystkie jego elementy są w dobrym stanie – takie jak pompy czy rozpylacze. W razie potrzeby powinniśmy je wymieniać. Dzięki temu opryskiwacz będzie działał bez zarzutu przez długi czas i pozwoli na bezproblemowe przeprowadzenie oprysku.