Kombajn rolniczy – Rodzaje i przeznaczenie
Gdy mówimy o najważniejszych maszynach rolniczych, wśród nich zawsze pojawia się kombajn. Ta potężna maszyna kojarzy nam się najbardziej z okresem letnim, gdy przeprowadzana jest znaczna część żniw. Jakie wyróżniamy rodzaje kombajnów rolniczych?
Kombajn zbożowy – idealny na sezon żniw
Kombajn zbożowy to maszyna przeznaczona do zbioru zbóż. Pojazd ten został wynaleziony w XIX wieku i od tego czasu jest podstawowym elementem wyposażenia w rolnictwie. Kombajn zbożowy zajmuje się koszeniem, młóceniem i transportem zebranych plonów. Ze względu na swoją wielofunkcyjność, kombajny zbożowe zaliczamy do maszyn jednoetapowych, czyli takich, które mogą wykonać wszystkie etapy procesu za jednym razem.
Kombajn jest bardzo wydajną maszyną, która znacznie przyspiesza proces zbioru zbóż. W przeszłości zbiory musiały być wykonywane ręcznie, co było procesem bardzo czasochłonnym i pracochłonnym. Kombajn zbożowy umożliwił zebranie dużej ilości ziarna w stosunkowo krótkim czasie.
Kombajn do ziemniaków – pomocny przy zbiorze bulw
Kombajn ziemniaczany, wbrew pozorom może zostać użyty nie tylko do zbioru ziemniaków, ale także pietruszki, cebuli czy marchwi. Do jego zadań należy wykop ziemniaków, separacja bulw od zanieczyszczeń i kamieni, które zostały zebrane razem z nimi, a także magazynowanie ich w specjalnym zbiorniku.
Kombajny do ziemniaków możemy podzielić ze względu na gabaryty maszyny. Wyróżniamy maszyny jedno, dwu, trzy, a także czterorzędowe. Niektóre z nich występują bez zbiorników na zebrany plon. Poza powyższymi cechami, kombajny ziemniaczane możemy podzielić także na modele doczepiane i samojezdne.
Kombajn do roślin sadowniczych i warzyw
Istnieją także specjalistyczne kombajny, które są przeznaczone do zbioru roślin sadowniczych i warzyw, takich jak porzeczki, maliny, agrest, kapusta, ogórki, czy też czosnek. Maszyny te wyróżnia to, że operator może regulować cały układ hydrauliczny, aby indywidualnie przystosować go do zbioru danego plonu.
W dzisiejszych czasach kombajny są podstawowym wyposażeniem wielu gospodarstw rolnych. Wykorzystuje się je do zbioru różnych plonów, od zbóż po warzywa i owoce. Obecne rolnictwo nie wyglądałoby tak, gdyby nie te funkcjonalne maszyny rolnicze. Nie należą one do tanich inwestycji, dlatego od momentu zakupu warto zacząć dbać o ich czystość, prowadzić regularne przeglądy, a w czasie naprawy używać jedynie dobrych części do maszyn rolniczych. Taka opieka nad kombajnem pozwoli zachować jego sprawność na wiele lat.