Budowa opryskiwacza polowego
Opryskiwacz to jedno z najważniejszych urządzeń rolniczych, które służy do stosowania herbicydów, pestycydów i nawozów w uprawach. Chemiczna walka ze szkodnikami nie byłaby możliwa, gdyby nie zastosowanie opryskiwacza polowego. W poniższym artykule przedstawiamy budowę tego ważnego urządzenia rolniczego.
Jak zbudowany jest opryskiwacz?
Najważniejszą częścią opryskiwacza jest pompa. Jest ona odpowiedzialna za przenoszenie pestycydów, herbicydów i nawozów ze zbiornika do rozpylaczy. Pompa jest zwykle napędzana silnikiem benzynowym.
Zbiornik opryskiwacza jest zazwyczaj wykonany ze stali nierdzewnej lub polietylenu. W umieszcza się pestycydy, herbicydy i nawozy, które będą stosowane w uprawach. Wielkość zbiornika zależy od wielkości opryskiwacza.
Dysza to część opryskiwacza polowego, która zajmuje się faktyczną aplikacją pestycydów, herbicydów i nawozów na uprawy. Dysza jest zwykle wykonana z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Zamocowana jest ona na końcu węża.
Wąż to część opryskiwacza, która przenosi pestycydy, herbicydy i nawozy ze zbiornika do dyszy. Jest on zwykle wykonany z PCV lub gumy. Długość węża wynosi zwykle około 10 metrów.
Filtry do opryskiwacza służą do oczyszczania cieczy używanej do oprysków. Zatrzymują one cząstki stałe, takie jak kurz, piasek i inne zanieczyszczenia, które mogłyby uszkodzić rośliny. Filtry są również używane do usuwania bakterii i wirusów, które mogą być szkodliwe dla upraw.
Mieszadło służy do mieszania cieczy wlanej do zbiornika. Proces ten zapobiega osiadaniu się jej na dnie, a także rozwarstwianiu stosowanego pestycydu.
Belka polowa jest częścią opryskiwacza, która odpowiada za równomierny oprysk cieczy na rośliny. Materiał, z którego zbudowana jest belka powinien być lekki i odporny na zniekształcenia.
Obowiązek dopilnowania, aby pestycydy, herbicydy i nawozy zostały równomiernie rozprowadzone na uprawach spoczywa na operatorze opryskiwacza. Operator musi także upewnić się, że dysza jest skierowana we właściwym kierunku, a także, że przepływ wybranego środka chemicznego nie jest niczym utrudniony.