Skip to main content

Jak wygląda przegląd opryskiwacza i co ile należy go powtarzać?

Monika Kraska
16 maja, 2022
Jak wygląda przegląd opryskiwacza i co ile należy go powtarzać?

Opryskiwacz to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń rolniczych w gospodarstwie. Ze względu na jego przeznaczenie i  kontakt ze środkami chemicznymi, raz na jakiś czas musi on odbyć okresowe badanie kontrolne. Jak zatem wygląda przegląd opryskiwacza polowego?

Opryskiwacz – jak wygląda przegląd?

Przegląd opryskiwacza polowego jest częścią rutynowej konserwacji, która ma na celu utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji i zapobieganie awariom. Podczas przeglądu sprawdza się stan poszczególnych elementów opryskiwacza, takich jak pompa, dysze, wąż i zbiornik. Wymienia się też uszkodzone części, a cały opryskiwacz polowy poddaje się generalnemu czyszczeniu. 

Przegląd opryskiwacza wykonuje się w stacjach diagnostycznych, wyposażonych w odpowiednie pomieszczenia techniczne z utwardzonym podłożem, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie atestacji. Ze względu na regulacje prawne obowiązujące do 01.01.2021 roku, przegląd opryskiwacza polowego może zostać wykonany tylko przy użyciu elektronicznych lub ręcznych stołów rowkowych.

Co ile należy wykonywać przegląd opryskiwacza?

Opryskiwacz polowy, ponieważ służy do wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin, przez co obcuje z wszelkiej maści pestycydami i herbicydami, które bezpośrednio wpływają na uprawy, musi odbywać okresowe badania techniczne. Nowe urządzenia trzeba poddać pierwszemu przeglądowi w ciągu 5 lat od nabycia. Starsze opryskiwacze polowe, według przepisów prawa, należy atestować co 3 lata.

Jak samemu dbać o opryskiwacz?

Aby przegląd techniczny zakończył się pozytywnym wynikiem, każdy rolnik musi regularnie dbać o swój opryskiwacz polowy.

Opryskiwacz polowy powinien być doglądany przynajmniej raz w roku. Najlepiej jest jednak, jeśli konserwacja będzie się odbywała dwa razy w roku – na początku i końcu sezonu. W trakcie przeglądu należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy opryskiwacza. Wśród nich są między innymi:

  • pompa
  • zbiornik
  • dysze
  • filtry

Pompa jest jednym z najważniejszych elementów opryskiwacza polowego. Jej stan powinien być sprawdzany przed każdym sezonem. W trakcie przeglądu należy dokładnie wyczyścić pompę i sprawdzić, czy wszystkie jej elementy działają prawidłowo.

Zbiornik jest kolejnym ważnym elementem opryskiwacza polowego. W trakcie konserwacji należy dokładnie go oczyścić i sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych uszkodzeń.

Dysze stanowią kolejny element, któremu należy dokładnie się przyjrzeć. W trakcie przeglądu należy upewnić się, że nie są one zanieczyszczone i działają prawidłowo. Na końcu należy upewnić się, że filtry nie potrzebują wymiany. Tak zakonserwowany opryskiwacz polowy powinien nam służyć bezawaryjnie na długie lata.