Skip to main content

Mechaniczne sposoby na zwalczanie chwastów

Monika Kraska
24 kwietnia, 2022
Mechaniczne sposoby na zwalczanie chwastów

Chwasty to rośliny niepożądane w gospodarstwie rolnym. Powodują zmniejszenie liczby plonów, konkurują z nimi o zasoby takie jak woda, światło słoneczne i składniki mineralne, a także zabierają miejsce potrzebne do wzrostu owoców i warzyw. Sposobów na chwasty jest wiele, jednak każda osoba praktykująca rolnictwo ekologiczne zmuszona jest odrzucić stosowanie chemii pod postacią herbicydów. Co zatem może pomóc w walce z niepożądaną roślinnością?

Brona chwastownik

Brona chwastownik to maszyna rolnicza, która pierwszy raz pojawiła się na rynku ponad 100 lat temu. Zbudowana jest najczęściej ze składanej ramy wyposażonej w zęby sprężynowe, których zadaniem jest zwalczanie chwastów i niszczenie skorupy na powierzchni ziemi. Zastosowanie brony pomaga w napowietrzeniu gleby i przerwaniu jej kapilarności. 

Brona chwastownik może być stosowana na uprawach zbóż przed ich wschodami, aż do stadium krzewienia. Jest też używana do pracy przy roślinach okopowych. Brona chwastownik stanowi jedno z podstawowych narzędzi pielęgnacyjnych do uprawy ziemniaków – zarówno przed i po wschodach, aż do momentu osiągnięcia przez rośliny około 8 cm nad powierzchnią gleby.

Pielnik międzyrzędowy

Jak sama nazwa wskazuje, pielnik międzyrzędowy to maszyna służąca do pielenia przestrzeni znajdującej się pomiędzy rzędami roślin uprawnych.

Podobnie jak w przypadku brony chwastownika, pielnik międzyrzędowy nie tylko pomaga w walce z chwastami, ale także usuwa zaskorupienie gleby, sprawia, że jest ona bardziej pulchna i dobrze napowietrzona. Stosowanie pielnika międzyrzędowego pozwala na usunięcie nawet 90% niepożądanej roślinności. Maszyna ta sprawdzi się na każdej uprawie w systemie rzędowym.

Sposób na chwasty bez użycia chemii

Chcąc ułatwić cały proces walki z chwastami warto sięgnąć po powyższe rozwiązania. Nie należy również zapominać o pieleniu ręcznym, które jednak nie sprawdzi się przy ogromnych powierzchniach uprawnych, które niekiedy sięgają kilkuset hektarów. W takich wypadkach lepiej zdecydować się na skorzystanie z maszyn rolniczych. Pamiętajmy, aby utrzymywać je w dobrym stanie, regularnie prowadzić przeglądy techniczne i w razie potrzeby wymieniać części – tylko wtedy otrzymamy zadowalające rezultaty z ich pracy.